Amacım kendi köşemde kendi düşüncelerimi yazmak, Yazarken edebi kaygılar taşımam, sadece derdimi yazarım.

Firefox – Opera – Chrome

Uzun süredir tarayıcı olarak tercihim Opera’dan yanaydı. Hızı, işlevselliği ve benim kullanım stilime uygun olması nedeniyle uzunca bir süre tercihimi de değiştirmedim… Tabi 3 ay öncesine kadar…

İş gereği sürekli internette tur attığım için 4 tarayıcı da pc de mevcut. Malum x’te olan özellik Y’de yok, Y’de olan özellik z’de yok.

Bu nedenle artık tarayıcılar hakkında fikir sahibi olabildiğim kanısına vardım. Firefox mu, Opera’mı yoksa Chrome mü diye soranlara ufak tefek önerilerimi söylemek istiyorum.

1- Eğer hız istiyorsanız Firefox’tan uzak durmalısınız kesinlikle.

2- Eğer bol eklentili bir tarayıcı istiyorsanız Firefox’tan şaşmayın.

3- Görüntüsü ile sizi yeterince ikna edecek bir tarayıcı arıyorsanız Opera tercih edilebilir.

4- Hız istiyorsanız eğer ilk tercihiniz kesinlikle Google Chrome olmalı.

5- Opera’nın hızı iyi olmasına rağmen ilk açılışında çok ağır olabiliyor

6- Opera’da sekmelerden birinde sorun çıktığı zaman programın tamamını kapatmanız gerekirken, Chrome’de bu durum tam tersi sadece sekmeyi kapatarak çözebiliyorsunuz.

7- Opera’da bir çok seçenek ve ayara menülerden kolayca ulaşabiliyorsunuz. Kullanımı bu yönden diğer tarayıcılardan daha kolay oluyor

8- Google Chrome.. İlk açılış hızı diğerlerine açık ara fark atacak derecede hızlı. Gereksiz tüm ayarlar kaldırılmış. İki farklı pencerede açacağınız tüm sekmeler herhangi bir (pc kapanması vb.) sorundan sonra tekrar kurtarılabiliyor. Açık olan tüm pencerelerdeki tüm sekmeler yani.

9- Firefox’u sırf eklentileri için kullanmaya niyetliyseniz ufak bir uyarı, güncellemelerden sonra çoğu eklenti tarihin tozlu raflarındaki yerini alıyor.

Şimdilik aklıma gelenler bunlar. İnternet Explorer hakkında konuşmuyorum bile. Microsoft değil İE 10, İE 1984 sürümünü de çıkarsa benim için bitmiştir.

Yorum Ekleme Alanı


 • sinem_kasapciyann

  Selamlar
  Ben internete girmek icin firefox kullanmaktayim. Ancak firefoxda birden cok sayfa actigimda firefox cokmekte. Bu tarz bir problemle karsilasan arkadaslar varsa ve bana yardimci olurlarsa cok sevinirim.
  Tesekkurler…

 • Hüsnü Güneşdoğdu

  Firefox’ta çökme sorunları son zamanlarda çok sıkça yaşanan bir sorun, benim size tavsiyem gereksiz eklentileri kaldırmanız ve firefox’u güncellemeniz.

  Eğer derseniz ki ben bir daha böyle bir sorun yaşamak istemiyorum o zaman size Google Chrome’u tavsiye ediyorum.

  @sinem_kasapciyann