Amacım kendi köşemde kendi düşüncelerimi yazmak, Yazarken edebi kaygılar taşımam, sadece derdimi yazarım.

Yeni Kankam Yandex

Google Ağa’nın hizmetleri her ne kadar tartışmasız bir güzellik olsa da ağamızın Türkiye politikası beni hep deli etmiştir. Adsense, Adwords ve Map hizmetlerinde de Türkiye’ye 3. sınıf hatta 5. sınıf ülke muamelesi yapıyor.

Dünya’nın en kalabalık şehirlerinden, tarihi anlamda en önemli şehirlerinden olan, Litvanya’nın herhangi bir köyündeki iç güveysi damadın bile yerini bileceği bu şehri ısrarla panorama görünümünden ihraç etti.

Gel gelelim Yandex‘e.

Datalife Engine ilk çıktığında Türkçeye çevirmek çalışma prensibini anlamak vs gibi nedenlerden dolayı Rus sitelerinde dolaştığım zamanlarda görmüştüm ilk Yandex’i tahminimce Rusya merkezli bir arama motoru. Bir kaç ay önce Türkiye pazarına da girdi. Oldukça da iddialı girdi. Gerek verdiği reklamlar gerekse hizmetler bakımından üvey evlat muamelesi gösterilen Türkiye’ye ufaktan da olsa bir pohpohlama babında güzellikler yaparak dikkat çekti.

Belki halen görmeyenler falan vardır diye düşünerek, Yandex’in harita hizmetinden bir görüntü paylaşmak istiyorum.

Yorum Ekleme Alanı


  • Selman

    Yandex’in harita uygulaması kesinlikle çok başarılı olmuş. Dediğin gibi İstanbul’un hemen hemen bütün caddeleri için panaromik görüntü sağlıyor. Tasarım da şık.

    O değil de yukarıdaki fotoğrafta biz mi eksiğiz ne