Amacım kendi köşemde kendi düşüncelerimi yazmak, Yazarken edebi kaygılar taşımam, sadece derdimi yazarım.

Son Yorumlar

 • Selman Gün:

  Allah yar ve yardımcın olsun kardeşim : ) Altın-dolar'ı bırak doğalgaz-pe...

 • Hüsnü Güneşdoğdu:

  Tamam yani 2020 kötü geçer diyordum da bu kadarı da biraz fazla mı oldu ne ...

 • Hüsnü Güneşdoğdu:

  Bu nasıl bir analiz bu nasıl bir öngörü be kardeşim :) 2015 sönük kaldı...

 • Selman Gün:

  Böylesi bir güzelliği illa da Batı'lı bir şahsiyet tanınmlayan zihniyet z...

 • Selman:

  Bu aslında biraz da çocukların toplumsal hayatın merkezine yerleşmesi ile i...

 • Google Translate yenilendi

  Google’ın en sevdiğim servislerinden biridir Google Translate. İnternette bu aralar fazlaca yabancı makale okumaya çalıştığım için sıkça başvurduğum kaynakların başında geliyor. Daha önce hiç duymamış olanlar için biraz bu servisten bahsedeyim.

  57 dilde çeviri yapmanıza olanak sağlayan Google’ın çevirimiçi sözlük hizmeti Google Translate yalnızca kelime bazında değil cümleler halinde de çeviri yapabiliyor, yani metinlerinizin tamamını çevirebiliyorsunuz bu 57 dil arasında.

  Tabi öyle ahım şahım bir çeviri beklemeyin fakat yine de bir fikir verebilecek ya da anlamanızı sağlayabilecek derecede çeviri yapabiliyor.  Üstelik yalnıca metin çevirisi değil site adresini girdiğinizde sizin için seçtiğiniz diller arasında tercüme edip sayfayı açıyor ve tercüme edilmiş bir biçimde sayfayı gezebiliyorsunuz. Bunun yanı sıra yüklediğiniz pdf ve  word dosyalarınızı çeviriyor. En güzel özelliklerinden bir tanesi ise -bence- metnin üzerine geldiğinizde orjinal metni gösterip size  eğer yanlış olduğunu düşünüyorsanız  “Daha iyi bir çeviri ile katkıda bulunun:” diyor.

  Şimdi gelelim Google’ın Translete servisinde ki yeniliklere.
  google translate

  1- Öncelikler sayfa tasarımı değişmiş. Metin yazım alanın sağına sayfa her yenilendiğinde değişen birbirinden farklı dillerde ki kelimelerin linkleri eklenmiş pek önemli olmamakla beraber güzel olmuş.
  2- Dil Algıla özelliği eklenmiş. Metni yazıyorsunuz sistem hangi dilde olduğunu algılamaya başlıyor. Siz girdiğiniz bir sayfada ya da size gelen bir maildeki kelimelerin hangi dilde yazıldığını bilmiyor olabileceğiniz düşünülerek eklenmiş sanırım ki çok güzel olmuş bu.
  3- Yaptığınız çevirileri sesi olarak dinleyebiliyorsunuz.
  4- Sayfanın alt kısmına bazı kısa yollar eklenmiş Translate servisinin kullanımıyla ilgili.
  5- Translate servisini bir çok servise entegre edebiliyorsunuz ama benim dikkatimi çeken Gmail oldu. Gmail Labs’taki özelliklerden etkinleştirdiğiniz takdirde gelen mailleri otomatik olarak istediğiniz dile çevirebiliyorsunuz bu Gmail’in sohbet kısmında da geçerli.
  6- Dikkatimi çeken başka bir özellik ise Youtube’da yayınlanan videolarınıza şurada anlatıldığı üzere videodaki konuşmayı metne çevirip tercüme edebiliyorsunuz.

  Bir kaç özellik daha var benim dikkatimi çekenler bunlardı.
  Güzel olmuş Google tebrik ediyorum seni bana rakip olacaksın bu gidişle 🙂

  4 Eylül 2010

  Benzer yazılar

  Yorum Ekleme Alanı


  Henüz yorum yapılmamış